
WSTĘP
W dniach od 25 czerwca do 25 października 2021 odbywał się Narodowy Spis Powszechny Tanguer@s w Polsce. Inicjatorem i wykonawcą spisu był Polski Związek Tanga Argentyńskiego. W trakcie trwania spisu online wpłynęło 698 formularzy. Po ich weryfikacji zdecydowano się usunąć duplikaty, co ostatecznie dało liczbę 675 poprawnie wypełnionych wpisów. Tą liczbę przyjęto w poniższym opracowaniu.
Inicjatorzy spisu mają świadomość, że nie jest to kompletna liczba osób związanych z tangiem argentyńskim w Polsce. Z pewnością część osób – mimo świadomości istnienia spisu – podeszła do niego z rezerwą. Niemniej jest to pierwszy, historyczny spis, który daje nam pewien ogląd sytuacji tanga w kraju. Wypełnionych 675 ankiet to całkiem pokaźny materiał i duża, miarodajna próba statystyczna, która faktycznie ukazuje przekrój środowiska tangowego w Polsce.








KOMENTARZ
Tango argentyńskie w Polsce kształtuje się wokół ośrodków miejskich. Możemy podzielić je na trzy grupy:
- DUŻE OŚRODKI TANGOWE (kolejność wg ilości wpisów): Warszawa, Kraków, Poznań
- ŚREDNIE OŚRODKI TANGOWE: Wrocław, Łódź, Trójmiasto, Zabrze, Toruń, Olsztyn, Bydgoszcz, Lublin, Bielsko-Biała
- MAŁE OŚRODKI TANGOWE: Szczecin, Katowice, Zielona Góra, Tychy, Rzeszów, Piła, Kielce, Radom, Brzeg, Żagań
Do powyższego zestawienia wzięto pod uwagę dane z tabeli „gdzie najczęściej tańczę”, a nie miejsce zamieszkania.
Niemal połowę (308 wpisów) stanowią w tangu osoby, które tańczą nie dłużej niż 5 lat. Ponad dwie trzecie Tangueros (467 wpisów) to tancerze ze stażem 3-10 lat, z wyraźną „górką” w przedziale 4, 5, 6 lat w tangu. Ciekawostką, chociaż nieistotną z punktu widzenia rozwoju tanga w Polsce, jest Osoba, która może pochwalić się najdłuższym nieprzerwanym stażem w tangu (zweryfikowana, obywatelstwo polskie, nie mieszka na co dzień w kraju); tańczy od 25 lat.
Z wykresu wynika, że tango zaczęło się rozwijać w kraju 20 lat temu, pierwsza większa fala tancerzy zaczynała 10-13 lat temu. Kolejny pik to 5 lat temu; mamy więc do czynienia z tendencją pięcioletnią w napływie nowych tancerzy, oznacza to, że również obecny i zbliżający się rok powinien zasilić środowisko o dużą grupę nowych Tangueros, chociaż oczywiście ze względu na światową sytuację, jest to mocno utrudnione i tendencja może zostać poważnie zachwiana.
Połowa Tangueros w Polsce mieści się w przedziale wiekowym 41-55 lat.
Na 675 wpisów pojawiło się 72 nauczycieli tanga, 84 Djów, 116 organizatorów, 18 fotografów, 28 artystów (muzycy, tancerze sceniczni).
Kwestia częstotliwości uczęszczania na milongi jest dzisiaj bardzo trudna do zweryfikowania ze względu na sytuację. Niemniej jest pewien widoczny trend, że Tangueros chętniej wybierają się potańczyć co najmniej raz w tygodniu i częściej (ponad połowa ankiet). Zdecydowanie preferują też co najmniej kilka większych eventów (maraton, festiwal, encuentro, inne) w ciągu roku.
Z przymrużeniem oka. Jaki jest statystyczny tanguero w Polsce?
FOLLOWERKA Z WARSZAWY W WIEKU 49 LAT, ORGANIZATORKA MILONGI I DJka. Do kogo z Was taki opis pasuje?